full image

Porada siódma: Dbasz i masz, czyli co Przyszła Mama powinna wiedzieć na temat zębów jej dziecka.

Aby Przyszła Mam mogła cieszyć się nie tylko własnym zdrowym uśmiechem, ale również swojego dziecka, powinna już teraz zaczerpnąć ze źródła wiedzy. Jeśli znajdziesz więc czas w przedświątecznej gorączce przygotowań lub chwilkę spokoju dla lektury w czasie Świąt, koniecznie przeczytaj. Wiedza jest wszak połową sukcesu.

Ważne są dobre początki

Zawiązki zębów mlecznych tworzą się już w 2-3 miesiącu życia płodowego dziecka. Dlatego tak ważna jest również Twoja dieta w czasie ciąży i Twoja profilaktyka zdrowego uśmiechu. O tym pisaliśmy w kilku poprzednich artykułach. Możesz śmiało do nich wrócić na stronie kampanii „Mama zdrowo uśmiechnięta” lub na portalu czasdzieci.pl. Początek wyrzynania się zębów mlecznych przypada na 6 -10 miesiąc życia niemowlaka. Specjaliści twierdzą, że może też wystąpić wcześniejsze ząbkowanie, od około 4 miesiąca. Czas wyrzynania zębów mlecznych może być bolesny i nieprzyjemny dla dziecka. Dzieci ślinią się wtedy intensywnie oraz wkładają do buzi zabawki bądź różne przedmioty. Czasem wraz z wyrzynaniem zębów może pojawić się złe samopoczucie dziecka, objawy imitujące grypę czy biegunkę. Dziecko staje się rozdrażnione i płaczliwe. Ulgę może przynieść masowanie dziąseł, podawanie schłodzonych gryzaków lub stosowanie preparatów miejscowo znieczulających podawanych na dziąsła. Preparaty te występują w postaci żelu, którego głównym składnikiem jest lidocaina, która łatwo wchłania się przez błonę śluzową. Należy więc zwracać uwagę na ilość stosowanego preparatu. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek u Twojego Maleństwa a nawet wcześniej w pierwszych tygodniach jego życia, niezwykle ważne jest wdrożenie regularnych zabiegów higienicznych. W tym okresie podstawowym celem zabiegów higienicznych, oprócz utrzymania jamy ustnej dziecka w czystości, jest przyzwyczajanie maluszka do podejmowania różnych czynności w jego buzi. A od pierwszego ząbka nie zapominaj o myciu zębów pastą z fluorem oraz odpowiedniej diecie, aby skutecznie zapobiegać chorobie próchnicowej.

Kiedy mamy już ząbki!

W wieku 3 lat dziecko powinno mieć już wszystkie zęby mleczne. Jest ich 20. Uzębienie mleczne składa się z siekaczy, czyli zębów przednich oraz kłów i trzonowców. W uzębieniu mlecznym nie występują zęby przedtrzonowe. Zawiązki zębów stałych powstają pomiędzy 6 a 8 miesiącem ciąży. Początek mineralizacji koron zębów stałych to okres okołoporodowy. Jako pierwsze mineralizacji ulegają pierwsze trzonowce, czyli „szóstki „a jako kolejne w pierwszym roku życia dziecka mineralizują się siekacze. Okres tworzenia zawiązków zębów, oraz ich mineralizacji to czas szczególnej podatności na uszkodzenia twardych tkanek powstających zębów dziecka. Zaburzenia mineralizacji widoczne są w postaci białych, żółtych lub brązowych plam na ząbkach. Miejsca te są porowate i bardziej kruche niż pozostałe szkliwo są również bardziej podatne na urazy i próchnicę. Kolejne lata życia dziecka to mineralizacja koron kłów, przedtrzonowców oraz drugich trzonowców.  Trzecie trzonowce, czyli ósemki, mineralizują się do 10 roku życia dziecka. Po całkowitym rozwoju koron zębów następuje stopniowy rozwój korzeni zębów, trwa on około 3 lata. Komplet zębów stałych to liczba 32, a ostatnie ósemki wyrzynają po 18 roku życia.

W podsumowaniu

Całkowite prawidłowe kształtowanie się zębów stałych naszego dziecka kończy się około 14 roku życia. Kształtowanie się „ósemek” trwa nieco dłużej.   Na prawidłowy przebieg rozwoju zębów stałych ma wpływ odpowiednia dieta, związki mineralne (wapń, fosfor, żelazo, fluor, magnez, witaminy (A, D, C, K) oraz tak zwane czynniki zewnętrze jak zaburzenia hormonalne, infekcje, przyjmowane leki czy urazy zębów mlecznych. Jako pierwsze w uzębieniu stałym wyrzynają się „szóstki” czyli pierwsze trzonowce, ważne jest, aby zabezpieczyć je przed próchnicą w krótkim czasie po wyrznięciu, stosując lakowanie. I na koniec, nie martw się, kilkumiesięczne odchylenia w czasie wyrzynania zębów stałych są, uważane za prawidłowe- fizjologiczne.

Udało nam się do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, zaopatrzyć Was drogie Przyszłe Mamy w podstawowe informacje dotyczące Waszego zdrowego uśmiechu i uśmiechu Waszego Maleństwa. Teraz czas na rodzinne i pełne oczekiwania na nowego członka rodziny Święta. Niech mijają Wam w spokoju, zdrowiu i radości. Wesołych Świąt!

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl  oraz https://lardent.pl/strona/mama-zdrowo-usmiechnieta.

Dr n.med. Małgorzata Bartoszcze Tomaszewska
Specjalista chirurg z ponad 25 letnim stażem.
Autorka wielu publikacji naukowych.
Założycielka Centrum Stomatologii Lardent.