full image

Stomatologia Rodzinna Lublin

Stomatologia rodzinna Lublin – zachowawcza – wypełnienia.

Ze stomatologią zachowawczą mamy do czynienia, kiedy wykryty ubytek próchnicowy zostaje wypełniony materiałem kompozytowym, zwanym potocznie plombą. Stosowane przez nas materiały do wypełnień, spełniają najwyższe standardy estetyki, charakteryzują się bardzo wysoką trwałością, a ich skład zapobiega dalszemu powstawaniu próchnicy. Wypełnienia wykonywane są z najwyższą starannością, tak aby zachować anatomię utraconych tkanek zęba.

Stomatologia zachowawcza – zmiana kształtu zębów.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również przywracaniem pięknego uśmiechu poprzez zmianę kształtu zębów. Korygowanie i konturowanie kształtu zębów to sposób na poprawę estetyki u osób z ukruszonymi, pękniętymi i nierównymi zębami, oraz diastemami. Jest to jeden z  zabiegów w stomatologii estetycznej, który może być wykonany podczas jednej wizyty. Zredukowanie długości lub dodanie paru milimetrów kompozytu w kolorze zębów może dodać blasku twojemu uśmiechowi, bez bólu i dyskomfortu.

Licówki

Jedną z mało inwazyjnych metod pozwalających na korektę uśmiechu jest założenie licówek. Licówki to delikatne porcelanowe płatki o grubości 0,2-1mm, mocowane na odpowiednio przygotowanej zewnętrznej (wargowej) powierzchni zębów przednich. Dzięki nim można skorygować wszelkie niedoskonałości estetyczne naszych zębów (zmienić kolor, poprawić kształt, położenie, zlikwidować szpary między zębami). Założenie licówek wiąże się jedynie z niewielką ingerencją w twarde tkanki zęba w postaci szlifowania tak cienkiej warstwy szkliwa, jaką grubość ma późniejsza licówka. Zwykle zakładane są na zęby przednie w tzw. strefie estetycznej to znaczy od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki.

Stomatologia dziecięca lakowanie.

Lakowanie inaczej uszczelnianie bruzd (w zębach stałych: trzonowych i przedtrzonowych a także trzonowych mlecznych), wykonuje się w zębach nie objętych próchnicą, aby zabezpieczyć je przed tym procesem. Po wstępnym przygotowaniu bruzd wprowadza się w nią płynny lak i utwardza lampą polimeryzacyjną. Dzięki temu uzyskujemy gładką powierzchnię, łatwą do oczyszczania. Dodatkowo lak ścierając się, uwalnia jony fluorowe, chroniące szkliwo przed próchnicą. Lakowanie najlepiej spełnia swoją funkcję przy dobrej i bardzo dobrej higienie. Lakowane zęby wymagają okresowej kontroli. Rodzice powinni wiedzieć, że o zęby mleczne dbamy tak samo jak o stałe, a prawidłowa higiena jamy ustnej małego dziecka, jest głównym elementem zapobiegania próchnicy. Próchnica zębów mlecznych przebiega szybciej ze względu na anatomię „mleczaków”, zaś powikłania nieleczonej próchnicy pojawiają się szybciej i mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Stomatologia dziecięca lakierowanie.

Od 6 roku życia polecamy lakierowanie, czyli pokrywanie gładkich powierzchni zęba lakierami fluorowymi. Powoduje to powstawanie w szkliwie większej ilości fluoroapatytów, które są bardziej odporne na próchnicę. Lakierowanie jest jednym z rodzajów fluoryzacji kontaktowej. Oprócz lakierów, przy wykonywaniu fluoryzacji, możemy aplikować na powierzchnię zębów pianki i żele. Będą one także powodowały powstawanie większej ilości fluoroapatytów i wzmacnianie szkliwa. Zmniejszą nadwrażliwość zębów oraz doprowadzą do re-mineralizacji niewielkich ubytków w obrębie szkliwa. W zależności od ryzyka próchnicy, zabieg można przeprowadzać w 2 do 4 razy w roku.

Stomatologia dziecięca lapisowanie.

Przy nasilonej próchnicy u 2- 3 latków, które niechętnie współpracują w procesie leczenia, stosujemy lapisowanie, które jest sposobem na ograniczenie rozwoju próchnicy u małych dzieci. Metoda ta polega na aplikowaniu dwóch rodzajów związków na chore tkanki zęba. Wytrącają się wtedy związki srebra, mające działanie bakteriobójcze.

Stomatologia estetyczna ICON.

Icon to nowoczesna metoda leczenia początkowych zmian próchnicowych polegająca na pokryciu osłabionych powierzchni zęba specjalną żywicą. Dzięki tej metodzie nieestetyczne białe plamy początkowej próchnicy zostają usunięte bez użycia wiertła i bez potrzeby znieczulania. Preparat ICON, który wnika głęboko do zmienionej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo, stąd bardzo dobry efekt estetyczny uzyskany w tym zabiegu. Metoda ta, wydaje się być kompromisem pomiędzy terapią fluorową a wypełnieniem. W przypadku małych ubytków próchnicowych na fluor może być już za późno, a wypełnienie ich, wiąże się ze stosunkowo dużą utratą zdrowych tkanek zęba. ICON tworzy barierę ochronną, zabezpieczając uszkodzone szkliwo przed dalszym atakiem kwasów, a przy tym w większości przypadków likwiduje przebarwienia.

Wybielanie zębów.

Rozjaśnienie zębów można uzyskać dwoma sposobami: metodami domowymi oraz w wyniku profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym. Jeśli chcemy bezpiecznie i na długo rozjaśnić swój uśmiech, należy zdecydować się na profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Metoda ta polega na kilkakrotnym aplikowaniu na zęby pacjenta żelu i aktywowaniu go światłem specjalnej lampy lub światłem lasera. Zabieg jest całkowicie bezpieczny a efekty widać już po jego zakończeniu.  Aby uniknąć niezadowalających efektów, wskazana jest szczegółowa diagnostyka przed rozpoczęciem wybielania, wykonanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych oraz wyleczenie ubytków próchnicowych. Niektórzy pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów w trakcie i po zabiegu. Są to jednak objawy przemijające i znikają w ciągu 1-3 dni po zakończeniu leczenia. Efekty wybielania profesjonalnego można wzmacniać stosując okresowo preparaty do wybielania domowego. Dzięki powtarzanym zabiegom, higienie oraz regularnym wizytom kontrolnym, efekty wybielania mogą pozostać przez długi czas niezmienione. Wybielanie laserowe to profesjonalna metoda wybielania zębów stosowana w naszym gabinecie. Polega na stosowaniu żelu, który nanoszony jest na oczyszczone wcześniej zęby, a działanie substancji wybielających wzmacniane jest światłem lasera diodowego SMARTm PRO Lasotronix. Zabieg najczęściej odbywa się podczas jednej wizyty. Dodatkowe działanie lasera to skuteczne znoszenie nadwrażliwości po-zabiegowej. W metodzie wybielania nakładkowego zalecamy preparaty, które pacjent stosuje w domu. Opcja domowego wybielania przeznaczona jest dla osób, które mogą wygospodarować czas w ciągu dnia i używać nakładek z żelem 2 razy dziennie po 30 minut. Zabieg wybielania nakładkowego powinien być zakończony profesjonalną fluoryzacją. Wybielanie martwych zębów przeprowadza się w celu poprawy estetyki bądź rozjaśnienia ich przed planowanym leczeniem protetycznym w postaci uzupełnień pełnoceramicznych. Procedura ta dotyczy najczęściej pojedynczych przebarwionych zębów po leczeniu kanałowym. Polega na zakładania preparatu wybielającego do komory przebarwionego zęba. Leczenie przeprowadzane jest podczas kilku wizyt, gdyż najtrudniej rozjaśnieniu ulega okolica szyjki zęba. Po zakończonym wybielaniu i uzyskaniu pożądanego efektu, ząb zostaje kosmetycznie wypełniony, bądź leczony protetycznie za pomocą korony lub licówki.

Biżuteria nazębna

Moda na biżuterię nazębną i ozdoby przyklejane do szkliwa zęba przyszła do nas z USA i zdobywała sporą popularność. Zastosowanie biżuterii nazębnej pozwala niewielkim kosztem osiągnąć zwracający uwagę otoczenia efekt. Jest to doskonała alternatywa dla innych metod dekorowania ciała, gdyż jest całkowicie bezpieczna i odwracalna. Biżuteria nazębna to elementy ze złota, cyrkonii lub szkła kryształowego mocowane do powierzchni zęba. Jest to najnowsze osiągnięcie stomatologii estetycznej, z którego korzystają osoby chcące się wyróżnić, a przy tym podkreślić swój uśmiech i oryginalność. Zabieg  nakładania  jest krótki, całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Lekarz stomatolog przykleja ozdobę do powierzchni zęba klejem kompozytowym, co jest bezinwazyjne oraz nie wymaga użycia wiertła. Zdobienia utrzymują się od kilku miesięcy do ponad roku. W każdej chwili biżuterię można usunąć, bez szkody dla zdrowia i zębów.