full image

Profilaktyka

Najważniejszymi zabiegami ułatwiającymi codzienną pielęgnację jamy ustnej oraz poprawiające estetykę naszego uśmiechu są profesjonalne zabiegi higienizacyjne, wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Bakterie płytki nazębnej i kamień nazębny to główne przyczyny stanów zapalnych przyzębia. Szczotkując prawidłowo zęby usuwamy płytkę nazębną, jednak kamień nazębny może zostać usunięty tylko w czasie profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez higienistkę lub lekarza dentystę. Ważne, aby wizyty kontrolne odbywały się regularnie co 6 miesięcy. W przypadku niektórych pacjentów może to być jednak zbyt rzadko, proponujemy więc indywidualny plan wizyt. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy i zapaleń przyzębia. Dbając o zęby dbamy o nasze zdrowie, ponieważ zdrowa jama ustna jest podstawą zdrowia całego organizmu.

Scaling. 

Należy do zabiegów profilaktycznych, a zarazem leczniczych. Polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych (tzw. kamienia nazębnego) przy pomocy scalera ultradźwiękowego lub narzędzi ręcznych. Zabieg polega na pracy końcówką scalera na powierzchni złogów nazębnych, przez wprowadzenie jej w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje odpadanie kamienia od powierzchni zębów. Zabieg powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku. Jest on bezbolesny, jednak po jego zakończeniu może być odczuwalna chwilowa nadwrażliwość zębów, którą zmniejszamy przez użycie preparatów fluoru. Regularne usuwanie kamienia nazębnego chroni przed paradontozą, zapobiega postępowi choroby, oraz utracie zębów, a także zapobiega odsłanianiu się korzeni zębów, a w konsekwencji obniżania się dziąseł.

Piaskowanie.

Zabieg polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów z płytki nazębnej i osadów powstających między innymi na skutek picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów, przy użyciu tzw. piaskarki. W Centrum Stomatologii Lardent pracujemy profesjonalnym urządzeniem MASTER PIEZON, które pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla na powierzchni zębów drobnoziarnisty proszek, który z łatwością dociera nie tylko do każdego fragmentu powierzchni zęba, ale również do przestrzeni międzyzębowych. Piaskowanie to podstawowy, bezbolesny zabieg , którego efektem jest jaśniejszy i zdrowszy uśmiech.

Fluoryzacja.

Zaliczana jest do zabiegów profilaktycznych. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie zębów. Fluor wbudowuje się w ich szkliwo i oddziałuje na obecne w nim związki wapnia. Zabieg fluoryzacji polega na zaaplikowaniu specjalnego roztworu fluoru w postaci lakieru czy pasty, na oczyszczone powierzchnie zębów. Związki fluoru dokładnie przenikają do szkliwa zęba tym samym wzmacniając go, zmniejszając nadwrażliwość zębów, oraz zapobiegając powstawaniu próchnicy.

Zapraszamy do naszego gabinetu higieny gdzie dyplomowane higienistki zadbają o Państwa zdrowy uśmiech. Profesjonalna edukacja i motywowanie naszych pacjentów do codziennych zabiegów z zakresu domowej higieny jamy ustnej, oraz zapobieganie chorobom jamy ustnej, to rola naszych miłych i kompetentnych higienistek.Indywidualnie dobrane produkty do domowej higieny jamy ustnej mogą Państwo zakupić w naszym gabinecie.