full image

Ortodoncja

Nieprawidłowo ustawione zęby, które nie pasują do siebie, są nieestetyczne. Ale nie tylko! Są również trudne w utrzymaniu higieny, bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Zatem proste zęby i prawidłowy zgryz są ważne dla naszego zdrowia.

Aparat stały.

Leczenie ortodontyczne w Centrum Ortodoncji Lublin odbywa się przy pomocy aparatów stałych. Dzięki nim, możliwe jest przesuwanie zębów przekrzywionych lub ustawionych w niewłaściwej pozycji. Aparat stały pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat zdejmowany. Zbudowany jest z elementów mocowanych do zębów przez lekarza specjalistę. Zdejmowany jest również wyłącznie przez lekarza. Składa się z precyzyjnie wykonanych zamków metalowych lub złotych oraz łuków i ligatur. Aparaty mogą być również wykonane w sposób estetyczny z kryształu, ceramiki i tworzyw szklanych. Na zamki zakładane są ligatury, czyli specjalne gumeczki, dzięki którym przywiązywany jest cieniutki łuk, który ma za zadanie działać na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady i wieku Pacjenta. Przed jego założeniem wszystkie zęby muszą być wyleczone a osad nazębny usunięty. Jeśli okaże się podczas konsultacji, że u Pacjenta występują ewentualne stany zapalne przyzębia, muszą zostać wyeliminowane.

Aparat zdejmowany.

W leczeniu ortodontycznym mają również zastosowanie aparaty zdejmowane, które lekarz projektuje dla danej wady zgryzu. Wykonywane są przez techników dentystycznych. W tym wypadku Pacjent sam je zakłada i zdejmuje. W przypadku takiego leczenia, ważnym czynnikiem skuteczności tej metody jest współpraca Pacjenta z Lekarzem. Warto również wiedzieć, iż aparaty te mają swoje ograniczenia. Nie można dzięki nim uzyskać na przykład złożonych przemieszczeń zębowych, takich jak na przykład odrotowywanie zębów obróconych wokół własnej osi, czy zamykanie luk po usuniętych zębach. Takie przypadki wymagają aparatów stałych. Najczęściej leczenie aparatem zdejmowanym stanowi pierwszy etap leczenia w okresie uzębienia mieszanego, czyli mlecznego i stałego.

O czym należy pamiętać.

W zależności od założonego aparatu, lekarz planuje wizyty kontrolne w odstępach co 4 lub 8 tygodni. Podczas wizyty lekarz ortodonta kontroluje aparat i aktywuje łuki. Pamiętać należy, iż przez cały czas trwania leczenia bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Zęby trzeba dokładnie myć po każdym posiłku. Pacjenci po założeniu aparatu mogą się u nas zaopatrzyć w specjalistyczne zestawy do higieny, w skład których wchodzą: specjalne szczoteczki do aparatów stałych, wosk niezbędny przy awariach aparatów, tabletki pozwalające na sprawdzenie higieny. W Centrum Stomatologii Lardent, prowadzimy również instruktaż w jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej z aparatem. Ważnym elementem podczas leczenia ortodontycznego jest również przestrzeganie odpowiedniej diety. Należy unikać pokarmów twardych, słodkich, zwłaszcza kleistych (krówki, irysy), gumy do żucia czy słodkich napojów gazowanych. Na ostatniej wizycie aparaty są demontowane. Zwykle, po okresie aktywnego leczenia i stabilizacji, konieczny jest również okres tak zwanej retencji. W tym celu ortodonta przygotowuje indywidualnie dopasowane aparaty zdejmowane w formie płytek podniebiennych z drucianymi elementami utrzymującymi lub przeźroczyste nakładki na cały łuk zębowy. Okres leczenia retencyjnego powinien trwać tyle, ile leczenie aparatem stałym. Zapraszamy na pierwszą wizytę u naszego ortodonty dzieci już od 6 roku życia. Podczas takiej wizyty lekarz będzie mógł stwierdzić, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki i podpowiedzieć sposób postępowania. Na prostowanie i wyrównywanie zębów zapraszamy wszystkich dorosłych i młodzież, u których wstępują zęby stałe a którzy chcieliby poprawić nie tylko estetykę swojego wyglądu, ale również zadbać o swoje zdrowie i zdrowy uśmiech.