full image

Leczenie paradontozy

Za powstanie procesu zapalnego odpowiedzialne są bakterie płytki nazębnej produkujące toksyny niszczące dziąsła i przylegającą kość. Płytka nazębna to miękki nalot odkładający się na powierzchni zębów przy niedostatecznej higienie jamy ustnej. Możemy samodzielnie usunąć płytkę nazębną poprzez dokładne i systematyczne szczotkowanie zębów, oraz używanie nici i płukanek dentystycznych. Jeśli zaniedbamy higienę jamy ustnej, w bardzo krótkim czasie z płytki powstaje kamień nazębny, który zlokalizowany poddziąsłowo powoduje największe zniszczenia w przyzębiu. Nie możemy samodzielnie usunąć kamienia nazębnego. Tylko profesjonalny zabieg oczyszczania zębów wykonany w gabinecie stomatologicznym pomoże nam się go pozbyć. Inne przyczyny chorób przyzębia to: palenie papierosów, alkohol, czynniki genetyczne, wady zgryzu, choroby ogólne (np. cukrzyca).

Objawy paradontozy.

Pierwszymi symptomami toczącego się procesu zapalnego jest zapalenie dziąseł. Objawami zapalenia dziąseł są: obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania zębów ( w zaawansowanym stanie również podczas jedzenia twardych pokarmów), nieprzyjemny zapach z ust. Nie leczony stan zapalny dziąseł może przejść na tkanki utrzymujące ząb w zębodole i być przyczyną powstania kieszonek dziąsłowych, czyli szczelin między dziąsłem a zębem. Na tym etapie dochodzi również do utraty kości wyrostka zębodołowego. Jest kilka rodzajów zapaleń przyzębia a niektóre z nich, są bardzo agresywne. W początkowym etapie choroba przebiega bezboleśnie, ale nie leczona może doprowadzić najpierw do rozchwiania, a następnie do utraty zębów. Objawy sygnalizujące zapalenie przyzębia to: pojawiające się przestrzenie między zębami, rozchwianie zębów świadczące o znacznej utracie kości, jak również przyspieszające dalszą jej utratę, recesje dziąsłowe, czyli cofanie się dziąsła i „wydłużanie zęba”, okresowe pojawianie się ropni przy-zębnych, czy utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust.

Leczenie paradontozy.

Większości chorób przyzębia można zapobiegać, a jeśli są już zdiagnozowane można je leczyć. Leczenie jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie podjęte. Z powodu chorób przyzębia można stracić nawet wszystkie zęby, a nie leczona paradontoza może być przyczyną poważnych powikłań ogólnoustrojowych w postaci: miażdżycy, udaru mózgu, chorób serca, chorób płuc, zapaleń stawów, może wpływać niekorzystnie na przebieg cukrzycy, może być przyczyną przedwczesnych porodów. Zaawansowane przewlekłe zapalenie przyzębia to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że cierpi na nie ok. 50% populacji w Europie. W celu sprawdzenia, czy występuje zapalenie przyzębia oraz oceny obrazu klinicznego, lekarz dentysta przeprowadza szereg badań: pomiar kieszonek dziąsłowych, ocena występowania krwawienia, badanie ruchomości zębów, ocena ilości płytki nazębnej, badanie rtg. Bardzo pomocne w leczeniu pacjentów jest ustalenie rodzaju bakterii oraz informacja, jaką część ogólnej liczby patogenów stanowią bakterie odpowiedzialne za stan zapalny przyzębia. Bakterie te, charakteryzują się różnym stopniem agresywności wobec tkanek przyzębia i różnym poziomem wrażliwości na antybiotyki. Wykonanie testu na obecność określonych bakterii pozwala na wybór optymalnego sposobu leczenia, w tym również celowanej antybiotykoterapii, koniecznej w przypadku ciężkich, agresywnych i zaawansowanych postaci zapaleń przyzębia, a także w przypadku występowania czynników ryzyka np. cukrzycy. Test PET PLUS wykonuje się również w uzasadnionych przypadkach przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego i implantologicznego. Stosowane w Centrum Stomatologii Lardent badanie stanu przyzębia za pomocą elektronicznej sondy Pa On jest nowoczesną i bardzo szczegółową procedurą pozwalającą na monitorowanie i ocenę ryzyka choroby. Włączenie do leczenia pacjenta lasera diodowego Elexion , oraz terapii Perio Green poprawia znacznie skuteczność leczenia.