full image

Implanty

Kiedy brakuje nam zębów, te które zostały przesuwają się, pochylają, ulegają rozchwianiu, a ich powierzchnie często nadmiernie się ścierają. Prowadzi to do wad zgryzu i problemów ze stawami skroniowo- żuchwowymi. Taka sytuacja ma również swoje odzwierciedlenie w rysach naszej twarzy. Pogłębiają się zmarszczki, zwężają usta oraz dochodzi do skrócenia odcinka nosowo-wargowego. Wszystko to wpływa na estetykę naszego wyglądu.

Jakie są główne korzyści zastosowania implantów zębowych?

Po pierwsze implanty hamują zanik kości występujący naturalnie po utracie zębów. Oszczędzają zdrowe, własne zęby pacjenta przed szlifowaniem pod korony i mosty. Odtwarzają funkcję i estetykę naturalnych zębów. Także protezy unieruchomione na implantach, zapewniają wysoki komfort życia przywracając uśmiech, funkcje żucia oraz swobodę mówienia. To bezpieczne rozwiązanie jest stosowane w stomatologii od 50 lat. Tytan bowiem jest metalem, który nie wywołuje odczynów zapalanych ani alergii. Szybko i trwale łączy się z kością w procesie osteointegracji. Warto też wiedzieć, że wprowadzenie implantów, jak każdy zabieg chirurgiczny może być obarczony pewnym ryzykiem. Jeśli jednak pacjent jest profesjonalnie przygotowany (wywiad, dokładna diagnostyka radiologiczna, planowanie rozmieszczenia implantów), a leczenie chirurgiczne przeprowadzone jest przez doświadczonego specjalistę, to implanty są właściwym wyborem na długie lata. Skuteczność leczenia za pomocą implantów to ponad 96%. Leczenie za pomocą implantów wymaga jednak współpracy ze strony pacjenta, wzmożonej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych. Aby ocenić warunki kostne przed założeniem implantów konieczne jest wnikliwe badanie pacjenta oraz dokładna diagnostyka radiologiczna. Jeśli w miejscu planowanego implantu doszło do zaniku kości, nie przekreśla to szansy na założenie wszczepu.Wiąże się to jednak z zabiegami odbudowy kości za pomocą materiałów kościozastępczych, bądź autoprzeszczepów (kości własnej pacjenta). Przy planowaniu zabiegów regeneracyjnych oraz implantacji, lekarz bierze pod uwagę stan pozostałych zębów i przyzębia, higienę jamy ustnej, ogólny stan zdrowia, oraz nałogi w postaci palenia papierosów.

Przeciwwskazania do stosowania implantów.

Do bezwzględnych przeciwwskazań ogólnych zaliczyć możemy obniżoną odporność pacjenta w przebiegu białaczki lub AIDS. Kolejnym ogólnym przeciwwskazaniem jest hemofilia, ciąża, choroby psychiczne, narkomania oraz alkoholizm, czasowe przeciwwskazania to zaburzenia hormonalne, nieuregulowana cukrzyca, nieleczone nadciśnienie, terapia sterydami, radioterapia, leczenie bisfosfonianami, osteoporoza. Bywają też względne przeciwwskazania miejscowe takie jak niewystarczająca ilość kości wyrostka zębodołowego szczęk. Nie zaleca się również leczenia implantami w przypadku stwierdzenia zgrzytania i zaciskania zębów. Najwcześniej implanty stosuje się u młodych osób po ukończeniu 16-18 roku życia, gdyż wiąże się to zakończeniem rozwoju kostnego.

Koszty leczenia implantami.

Zależą od ilości zakładanych implantów, rodzaju odbudowy protetycznej, nakładu pracy laboratorium protetycznego oraz konieczności wykonania zabiegów chirurgicznych odbudowujących kość. Szacunkowy koszt jednego implantu to najczęściej wydatek rzędu kilku tysięcy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę trwałość leczenia implantami oraz to, że korony, mosty i protezy trzeba co kilka lat wymieniać, to często leczenie konwencjonalną protetyką, jest bardziej kosztowne niż implanty. Całościowe efekty leczenia implantami zależą również od samodyscypliny Pacjenta. Obowiązuje idealna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne. Można jednak śmiało powiedzieć, że dzięki implantom utrata zębów przestaje być problemem. To estetyczne i komfortowe rozwiązanie na długie lata. Zapraszamy na konsultacje połączone z diagnostyką radiologiczną, z dostosowaniem planu leczenia do indywidualnych potrzeb Pacjenta.