full image

Porada Pierwsza: Nie odkładaj do jutra…

…tego co masz zrobić dziś. Tak podpowiadają słowa piosenki, które uczą działania dzisiaj, teraz, od razu, gdy jest taka potrzeba. Dlaczego? Bo jutro, na wiele spraw może być po prostu za późno. W przypadku profilaktyki zdrowego uśmiechu przyszłej Mamy, warto nie odkładać wizyty u stomatologa w momencie rozpoczęcia ciąży, a wręcz należałoby z wyprzedzeniem zadbać o stan zdrowia jamy ustnej, planując ciążę.

Zdrowa Ty, zdrowe dziecko

W ciąży przyszła mama powinna bardziej niż kiedykolwiek dbać o higienę jamy ustnej. Zły stan zębów i dziąseł może bowiem mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Badania potwierdzają, że próchnica, kamień nazębny czy choroby przyzębia mogą być pośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka. Próchnica i choroby przyzębia zwiększają również ryzyko zakażenia w trakcie porodu i tuż po nim. W czasie ciąży kobieta powinna być pod stałą opieką stomatologa. Jeśli planujesz ciążę, zadbaj o wyleczenie zębów z próchnicy, oczyszczenie ich z kamienia i osadu, oraz wyeliminowanie ewentualnych problemów z dziąsłami. Warto też zadbać o odpowiednią dla zdrowego uśmiechu dietę w każdym trymestrze ciąży.

Planuj, a nic Cię nie zaskoczy

Jeśli planujesz ciążę, pomyśl zawczasu o wyborze swojego stomatologa. Załóż zeszyt i zapisz wszystkie pytania i wątpliwości jakie masz. Czy będziesz mogła zrobić rentgen, czy będziesz mogła wybielić zęby, założyć aparat ortodontyczny, czy chociażby leczyć zęby kanałowo, co z codziennego menu wykluczyć a co wprowadzić? Jeśli jesteś już w ciąży, zgłoś się jak najszybciej do swojego stomatologa i zrób przegląd. Z tego spotkania wyjdziesz nie tylko z pełną wiedzą na temat tego o co musisz zadbać, ale kiedy i na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Wszak początek ciąży to nudności i wymioty, które mogą powodować powstanie tak zwanych ubytków erozyjnych na powierzchniach podniebiennych zębów. Może też pojawić się krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów czy jedzenia, które spowodowane jest rozszerzeniem się naczyń krwionośnych i zwiększoną ich kruchością pod wpływem zmienionej gospodarki hormonalnej podczas ciąży, oraz niedostatecznym usuwaniem płytki nazębnej. Twój stomatolog pomoże Ci dobrać odpowiednie zabiegi, preparaty, ale też wskaże odpowiednią technikę szczotkowania.

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl oraz www.lardent.pl