full image

Porada Piąta: Obalamy mity na temat leczenia stomatologicznego w ciąży?

Powszechnie panuje przekonanie, że próchnica nie jest zaraźliwa. Zatem kiedy jesteśmy w ciąży, to nie musimy zaraz, z każdą maleńką dziurką, biec do dentysty.  Nic się nie stanie, jak poczekamy do rozwiązania, a poza tym (i tutaj wkrada się kolejny mit) w ciąży nie można leczyć zębów. Nic bardziej mylnego. Nie tylko można, ale i trzeba leczyć ząbki przyszła mamo!

Mit numer jeden

Jeśli myślisz, że w ciąży nie można korzystać z leczenia stomatologicznego, odpowiadamy z całą odpowiedzialnością! Można, jak najbardziej, a nawet trzeba. Najbezpieczniej zaplanować wizytę w II trymestrze, wtedy lekarz może również podać znieczulenie. Zdjęcia RTG, w czasie ciąży wykonuje się tylko w bardzo uzasadnionych przypadkach: takich jak urazy czy stany zapalne.  A tak w ogóle, to Przyszła Mama powinna zaplanować wizytę u swojego stomatologa, w każdym trymestrze ciąży. To pomoże jej nie tylko sprawdzić stan uzębienia i kondycję dziąseł, ale też wyleczyć ewentualnie występujące zmiany próchnicowe.  Dentysta dobierze również odpowiednią pastę i szczoteczkę, bowiem w ciąży bardzo ważna jest profilaktyka zdrowego uśmiechu.

Mit numer dwa

Przecież próchnicą nie można się zarazić. Często słyszymy takie obiegowe opinie.  Niestety, można!   Możesz zatem, Droga Przyszła Mamo, zarazić również swojego malucha.  Otóż kiedy nie zadbałaś w czasie ciąży o wyleczenie wszystkich ubytków i próchnica rozwinęła swoje złe oblicze w Twojej jamie ustnej, możesz zarazić noworodka oblizując smoczki, łyżeczki, całując je w usta. Starsze dziecko możesz zarazić pijąc na przykład z jednego kubeczka. Pamiętaj, tym sposobem przenosisz bakterie próchnicowe Streptococcus mutans do jamy ustnej dziecka. Niech przestrogą będzie dla Ciebie informacja, iż przebieg próchnicy u dzieci jest szybszy a powikłania w postaci stanów zapalnych bardziej burzliwe. Związane jest to z nieco inna budową anatomiczną zęba mlecznego. Przekonana?

No to do dzieła! Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś właśnie teraz zadbała o zdrowy uśmiech. Kiedy Maluch przyjdzie na świat i wywróci do góry nogami Wasz świat, wtedy naprawdę czasu możesz już nie znaleźć. Tak więc nie czekaj. Skorzystaj już dzisiaj z pomocy profesjonalisty. Jesteś teraz odpowiedzialna za was dwoje. A poza tym przyjemnie będzie zdrowo się uśmiechnąć do nowego członka Waszej rodzinki, prawda?

 

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl  oraz https://lardent.pl/strona/mama-zdrowo-usmiechnieta.

Dr n.med. Małgorzata Bartoszcze Tomaszewska
Specjalista chirurg z ponad 25 letnim stażem.
Autorka wielu publikacji naukowych.
Założycielka Centrum Stomatologii Lardent.