full image

Porada ósma: Uśmiechnij się zdrowo do Nowego Roku!

„Nie obiecuję ci wiele…

Bo tyle prawie co nic…

Najwyżej wiosenną zieleń…

I pogodne dni…

Najwyżej uśmiech na twarzy…

I dłoń w potrzebie…

Nie obiecuję ci wiele…

Bo tylko po prostu siebie”.

Tym wierszem Bolesława Leśmiana chcemy wspólnie z Przyszłymi Mami wejść z uśmiechem w Nowy, 2018 Rok. Dlaczego? Jesteśmy pewni, że nie ma chyba nic cenniejszego dla kobiety niż radość z oczekiwania na potomka, a przejawem tej radości jest najczęściej uśmiech. Oby go więc nie zbrakło ani w nowym roku ani w życiu. Specjalnie dla Was skompletowaliśmy kilka rodzajów uśmiechu, wybierzcie sobie swój ulubiony.

Szczery

Twój uśmiech powinien być zawsze szczery. Nie maskuj nim tego co się w Tobie naprawdę kryje. Twój mózg jest w stanie odróżnić smutny uśmiech od prawdziwej radości. Bowiem uśmiech to nie tylko ruch ust, to także szczęście w Twoich oczach, ruchach, w Twoim głosie i nastawieniu. Szczery uśmiech pojawia się na Twojej twarzy, gdy odczuwasz radość. Może to być za sprawą miłej niespodzianki lub kiedy coś cię rozbawiło. Wtedy naturalnie ukazujesz swoje piękne zęby w szerokim uśmiechu. Prawdziwy uśmiech jest spontaniczny i pokazuje pełnię Twojej osobowości. Pomaga nawiązywać przyjaźnie i czuć się dobrze z samą sobą.

Uprzejmy

Używany jest z grzeczności. Jeśli witamy się z kimś lub w kontaktach służbowych, dodajemy go, do grzecznościowych zwrotów typu „miło mi Panią poznać” lub „dziękuję za dobre spotkanie”.  Czujemy się do niego zobligowani, bo takie zachowanie wynika z norm społecznych. Na pewno znasz ten typ uśmiechu. Pomimo, że jest obowiązkowy, korzystaj z niego, bo stanowi wartość dodaną do Ciebie.  Bywa, że pomimo swojej sztywnej formuły, wykonany szczerze, otworzy przed Tobą jakieś niespodziewane możliwości. Może właśnie od takiego grzecznego uśmiechu, którym obdarowałaś kogoś na początku znajomości, zacznie się nowa przyjaźń?

Tajemniczy

Znawcy mówią, że zazwyczaj pojawia się, gdy uśmiechamy się sami do siebie, lub do swoich wspomnień. Przywołać go mogą zdjęcia, usłyszana właśnie piosenka lub utwór muzyczny. Może zagościć na Twojej twarzy, gdy snujesz plany na przyszłość… Kiedy obejrzysz go w lustrze zobaczysz, że nie odsłaniasz wtedy zębów, a tylko lekko unosisz kąciki ust. Tak uśmiecha się słynna Mona Lisa na obrazie Leonardo da Vinci, ale też Audrey Tautou w reklamie kultowych perfum Chanel No 5. To obietnica przyjemnych chwil i pamiątka po cudownych wydarzeniach z Twojego życia. Pielęgnuj ten uśmiech, bo jest jak lekarstwo na trudniejsze dni.

Uwodzicielski

Czy wiesz, że zdaniem wielu mężczyzn nie musisz być szczupła, aby pięknie wyglądać. Nie potrzebujesz też pięknych strojów, nowej fryzury czy najmodniejszych butów. Piękno kobiety tkwi w jej podejściu do życia, które odzwierciedla jej uśmiech, energia i pewność siebie. Najbardziej pociągający uśmiech, to taki, który pojawia się naturalnie, bez przymusu.  Jesteś wtedy dla swojego mężczyzny najbardziej atrakcyjna. A jeśli jeszcze uśmiechasz się uwodzicielsko na jego widok… jesteś dla niego ósmym cudem świata!

Figlarny

A więc uśmiechnij się!  Radzą tak coraz częściej również styliści i eksperci ze świata mody. Wszyscy oni jednogłośnie orzekli, że jest to najmodniejsze i najpiękniejsze akcesorium sezonu 2018! My, stomatolodzy dodajemy, uśmiechaj się również zdrowo, to znaczy bez bólu, bez obawy, że ktoś dostrzeże ubytki, chore dziąsła, niepoprawny zgryz. Czy to jest trudne? Skąd! Małe problemy, znajdują szybkie rozwiązania a te duże… tak, tę prawdę wszyscy znamy. Więc uśmiechnij się po przeczytaniu tego artykułu naszym ulubionym uśmiechem – figlarnym. To tak jakbyś chciała życiu zrobić psikusa. Ono wie, że trudno jest dotrzymywać danych sobie obietnic, ale zaskocz je i powiedz głośno teraz: będę się uśmiechać wszystkimi rodzajami uśmiechu, często, radośnie i zdrowo, bo mam przynajmniej jeden dobry powód, już wkrótce będę MAMĄ! Magia pięknego uśmiechu już działa, czujesz?

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl  oraz https://lardent.pl/strona/mama-zdrowo-usmiechnieta.

Dr n.med. Małgorzata Bartoszcze Tomaszewska
Specjalista chirurg z ponad 25 letnim stażem.
Autorka wielu publikacji naukowych.
Założycielka Centrum Stomatologii Lardent.