full image

Porada jedenasta: Przemyślany ranking płukanek dla Przyszłej Mamy.

Przemyślany ranking płukanek dla Przyszłej Mamy.

Najczęściej pojawiającym się pytaniem, które zadają przyszłe mamy, jest pytanie o płukanki dentystyczne. Jakiej płukanki do jamy ustnej mogą więc bezpiecznie używać w ciąży, czy takiej która zawiera fluor lub alkohol? Przyjrzeliśmy się zatem wnikliwie pytaniom na forach, przejrzeliśmy uważnie wątpliwości naszych Pacjentek i tak powstał ranking 10 płukanek, które uważamy, że powinny być rozpatrywane przez przyszłe mamy w 2 grupach. Jakich? Zapraszamy do lektury.

Codzienna i do zadań specjalnych

Pierwsza grupa rankingu zawiera płukanki do codziennego użytku a druga specjalistyczne, o działaniu przeciw zapalnym, kiedy wystąpią takie objawy w ciąży.  Polecamy je do bezpiecznego zastosowania w domu, jeszcze przed wizytą u stomatologa.  W naszym rankingu wybraliśmy te najbardziej naturalne, bez zawartości Sodium Laureth Sulfate (SLS) czy alkoholu. Płukanki specjalistyczne, takie jak na przykład z chlorheksydyną powinny być stosowane według zaleceń lekarza.  Chlorheksydyna to organiczny związek chemiczny, syntetyczny antyseptyk, który działa silnie na bakterie gram-dodatnie. Ponieważ w niektórych płynach do płukania jamy ustnej mogą się znajdować różne zawartości tego preparatu, to dla kobiet w ciąży takie płukanki powinny być stosowane ściśle według wskazań lekarza.

Do codziennego użytku

  1. Płukanka Blanx BioRepair Plus, nie zawiera alkoholu. Jest częścią serii produktów tej marki do wrażliwych zębów, zawierającą opatentowaną formułę bioaktywną MICROREPAIR®, z mikrocząsteczkami hydroksyapatytu, naturalnego składnika szkliwa i zębiny. Płyn działa antybakteryjnie i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, próchnicy i kamienia nazębnego. Ponadto, zapewnia ochronę przed nieświeżym oddechem dzięki wchłanianiu związków siarki przez mikrocząsteczki hydroksyapatytu.
  2. Seysso Oxygen, nie zawiera alkoholu. Skład płynu SEYSSO pomaga chronić zęby przed przebarwieniami. Zapobiega również tworzeniu się osadu na zębach, zapewnia świeży oddech, a także chroni szkliwo przed atakiem kwasów (co dla kobiet w ciąży, szczególnie narażonych na wymioty, ma ogromne znaczenie). Pomaga przywrócić równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej, a także skutecznie przeciwdziałać powstawaniu osadu nazębnego i próchnicy. Płyn ma długotrwałe i natychmiastowe działanie odświeżające. Przyjemny aromat świeżej mięty utrzymuje się praktycznie przez cały dzień.
  3. Oral B Pro Expert Clinic Line, nie zawiera alkoholu.  Ten płyn do płukania chroni przed nadwrażliwością, redukuje płytkę nazębną w miejscach, do których nie dociera szczoteczka i zapewnia 24-godzinną ochronę przed bakteriami.  Zwalcza problemy z dziąsłami i pomaga chronić szkliwo. Ma przyjemny, miętowy smak, który odświeża oddech.
  4. Aqua Fresh Extra Care, nie zawiera alkoholu. Może być stosowany od 6 roku życia, a więc idealnie nadaje się do stosowania dla całej rodziny w codziennej profilaktyce zdrowego uśmiechu. Płyn do płukania jamy ustnej zapewnia 24-godzinną ochronę przed cukrami dzięki zawartości fluorku, a składniki antybakteryjne redukują bakterie będące przyczyną nieświeżego oddechu.
  5. Innova.  Ta innowacyjna płukanka odpowiada za gruntowną odbudowę szkliwa zębów dzięki wykorzystaniu nanotechnologii. Badania kliniczne przeprowadzone przez Centrum Stomatologii Profilaktycznej Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Sankt Petersburgu im. I. P. Pawłowa dowiodły, że płyn Innova doskonale sprawdza się u osób z dużą nadwrażliwością zębów, a substancje czynne w nim zawarte wypełniają mikrouszkodzenia i remineralizują najbardziej osłabione miejsca.
  6. Tołpa Stomatologic. To płukanka, która pomaga w codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł z nadwrażliwością. Stymuluje remineralizację szkliwa zębowego i wzmacnia jego odporność na mikrouszkodzenia. Działa przeciwpróchniczo i pomaga utrzymać właściwą kondycję dziąseł. Łagodzi podrażnienia powstałe podczas szczotkowania. Dociera do miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki, zapewniając długotrwałe uczucie czystości i świeżości.

Do zadań specjalnych

  1. L’Angelica. Ten w 100% ziołowy płyn do płukania ust, o wdzięcznym kobiecym imieniu, to doskonałe rozwiązanie na stany zapalne dziąseł podczas ciąży. Płukanka L’Angelica stworzona została na bazie naturalnych wyciągów roślinnych. Jest bezpieczna zarówno dla użytkowników jak i środowiska. Zawiera ekstrakty roślinne z szałwii i mięty. Przeciwdziała powstawaniu próchnicy oraz osadu na zębach. Przywraca równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej. Zawarte  są w niej następujące składniki: mięta, działa kojąco i doskonale odświeża oddech; szałwia, działa antyseptycznie oraz kojąco i łagodząco na delikatne dziąsła; kolokazja, działa przeciwbakteryjnie; allantoina, działa pobudzająco na odbudowę nabłonka, ułatwia gojenie się ran i blizn; dwuglukonian chlorhexydyny, redukuje powstawanie płytki nazębnej, działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, zapobiega mnożeniu się flory bakteryjnej w płytce nazębnej a  kwas mlekowy, działa łagodząco i nawilżająco.
  2. ALFA MED Professional. Łagodny płyn z dodatkiem siemienia lnianego i allantoiny. Nie powoduje pieczenia w ustach, ma delikatny, naturalny, miętowy smak.  Odpowiednio dobrany skład płynu dezynfekuje i nawilża całą jamę ustną, język i gardło. Produkt nie zawiera alkoholu i barwników.  Wykazuje udowodnione profilaktyczne i lecznicze działanie. Płukanka polecana jest także w implantoprotetyce, leczeniu chirurgicznym chorób przyzębia, w po protezowych stanach zapalnych, ekstrakcjach, infekcjach jamy ustnej, aftach czy stanach zapalnych gardła. Jest również dostępna w wersji dla osób z cukrzycą.
  3. Meridol, nie zawiera alkoholu. Ten płyn do płukania jamy ustnej zwalcza przyczyny zapalenia dziąseł, czyli bakterie znajdujące się na linii dziąseł. Pomaga zapobiegać takim problemom jamy ustnej jak: zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, recesja dziąseł, zapalenie przyzębia, osadzanie się płytki nazębnej, powstawanie próchnicy.
  4. Vitis Gingival. To innowacyjna płukanka na stany zapalne i krwawienia dziąseł. Skutecznie zmniejsza stan zapalny i obrzęk tkanek miękkich. Zapobiega krwawieniu, a także stymuluje regenerację dziąseł. Dodatkowo pasta zawiera składniki antybakteryjne. Ma specjalnie dobrane składniki takie jak: chlorek cetylopirydyny 0,05%,  redukuje płytkę nazębną, działa przeciwbakteryjnie, zwalcza zakażenia, permethol 0,1%,  zmniejsza obrzęk tkanek, zapobiega krwawieniu dziąseł, prowitamina B5 (Panthenol) 0,5%, stymuluje odbudowę tkanki miękkiej, wspomaga gojenie ran i stanów zapalnych tkanek miękkich, przyspiesza regenerację oraz odżywia dziąsła, mleczan cynku 0,14%, wzmacnia i przyspiesza działanie chlorku cetylopirydyny, hamuje aktywność bakterii, ma działanie ściągające i antyseptyczne, allantoina, nawilża jamę ustną, łagodzi podrażnienia, ułatwia gojenie ran, działa przeciwzapalnie i ściągająco i ksylitol – bezpieczny cukier, który przeciwdziała próchnicy, nawilża jamę ustną, wzmacnia szkliwo i wytwarza w jamie ustnej odczyn zasadowy

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl oraz https://lardent.pl/strona/mama-zdrowo-usmiechnieta.

Dr n.med. Małgorzata Bartoszcze Tomaszewska
Specjalista chirurg z ponad 25 letnim stażem.
Autorka wielu publikacji naukowych.
Założycielka Centrum Stomatologii Lardent.