full image

Porada Druga: Maestra od ciążowego menu

 

Ciąża to czas szczególny dla całej rodziny. Z nadzieją wszyscy wyczekują nowego członka rodziny, starając się przyszłej mamie nieba uchylić. Namawiają do odpoczynku, podsuwają co lepsze kąski, zerkają co i rusz czy, aby nasza przyszła mama się nie przemęcza.
A przecież jak mawiały nasze prababki, ciąża to nie choroba a czas oczekiwania na maleństwo warto przeżyć radośnie, ale przede wszystkim zdrowo. Zatem w dobrze pojętym interesie całej rodziny, jest wspomagać talenty kompozytorskie w ciążowym menu przyszłej mamy.

Jeden za wszystkie?

Żaden pojedynczy instrument nie zastąpi brzmienia całej orkiestry.  Podobnie, nie ma produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze
w wystarczających ilościach. W czasie ciąży więc, kiedy jesteś szczególnie narażona na ryzyko niedoborów składników odżywczych, urozmaicaj swoją dietę i komponuj ją po mistrzowsku. Wykorzystuj produkty ze wszystkich grup żywności, włączaj w posiłki różnokolorowe warzywa. Niech pysznią się na twoim talerzu czerwienie, pomarańcze, żółcie, zielenie, granaty i fiolety. Im więcej naturalnych kolorów włączysz w swoją mistrzowską kompozycję, tym łatwiej dostarczysz organizmowi różnych składników odżywczych. Od dzisiaj, niech oczy karmią się naturalną feerią barw  a organizm wartościami warzyw i owoców. Możesz też zacząć eksperymentować ze wszystkimi technikami kulinarnymi: od surowych potraw po pieczone. Brzmi ekscytująco? A wszystko dla Twojego dobra i Twojego maleństwa, bo im bardziej urozmaicasz swoje codzienne posiłki, tym mniejsze jest ryzyko powstawania niedoborów, zarówno u Ciebie jak i Twojego dziecka.

Czas na posiłek

Aby utrzymać wyrównane stężenie glukozy we krwi podczas doby, kiedy jesteś w ciąży, ważne jest, abyś mogła zaplanować czas na spokojny i smaczny posiłek.  Najlepiej, abyś w ciągu dnia zjadła 5 do 6 regularnych posiłków. Jedz więc często, ale mniejsze porcje. Staraj się, aby przerwy między posiłkami trwały nie krócej niż 2,5 godziny i nie dłużej niż 4 godziny. Od drugiego trymestru zalecane jest profilaktyczne spożywanie posiłku przed snem. Mała przekąska koło godziny 21:00 lub 22:00 ma za zadanie zabezpieczyć Cię przed wystąpieniem nocnego niedocukrzenia. Warto o tym pamiętać, w tym szczególnym momencie życia kobiety. Nie warto rezygnować z posiłku na rzecz serfowania po Internecie. Stawką jest przecież zdrowie, nie tylko Twoje Droga Mamo.

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl oraz www.lardent.pl

Jolanta Dudek.

Dyplomowany dietetyk kliniczny.

Ukończyła Wydział Dietetyki przy Akademii Medycznej w Krakowie.

Od tego czasu nieprzerwanie,

 od ponad 30 lat zajmuje się edukacją w zakresie żywienia osób chorych i zdrowych.